Jeg vil gerne modtage en e-mail, når nyt messe-program kan ses

 
  Navn
 
 
 
  E-mail
 
 
 
 
Ønsker info om program til messer i

 
 
 
 
Afmeld    Tilmeld

 
 

Clairvoyant BK marts 2009

Spørg clairvoyance brevkassen...

Du kan indsende et spørgsmål til Clairvoyance brevkassen, som besvares af Erlinng Chriistensen.

Hver måned udvælges 5-10 af de indsendte spørgsmål, som Erlinng besvarer ved hjælp af sine clairvoyante evner. 

Du har i princippet mulighed for at stille spørgsmål om alt, du har på hjertet. For eksempel om jobsituation, valg af uddannelse, helbred, den udkårne, køb og salg af ejendom, børn, uforklarlige oplevelser m.v.

Af etiske årsager stilles ikke ind på død og ulykke eller på andre voksne. Vedrørende børn gælder dette op til ca. det 14 leveår. Spørgeren skal være forælder eller på anden måde have myndighed.

Et brevkassesvar kan ikke erstatte en regulær clairvoyance, men give nogle gode input.

Send dit spørgsmål til messer@daninfo.dk Det er vigtigt, at du skriver dit fulde navn, for at Erlinng kan tune ind på dig. Her på siden vil det kun være dit fornavn eller et "ønsket navn", der vil fremgå.

Der bliver ikke auomatisk sendt svar til dig, der stiller et spørgsmål, hvis der kommer svar. Ønsker du at modtage en mail, hvis dit spørgsmål bliver besvaret, skal du skrive det sammen med dit spørgsmål.

Hvis du har fået svar i én af brevkasserne, vil der som hovedregel ikke være mulighed for et nyt svar, før efter 6 mdr.

Se mere om Erlinng på www.erlinngchriistensen.dk

Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng

Det er lidt svært at skrive, men jeg er ved at gå ned pt. både fysisk og psykisk. Men jeg ville vide om min søn vil komme hjem og bo igen, da han er i pleje og om jeg nogensinde får indre ro efter alt det, jeg har været igennem?

med venlig hilsen
Gry Frost

Svar

Kære Gry Frost

Tak for din mail. Før du vil være i stand til at give din søn noget fornuftigt, i forhold til at bo hjemme, må du have mere styr på dig selv. Derfor er det bedre, at du ser ham ind i mellem og har en regelmæssig kontakt med ham. Derfor bør din første prioritet være at få slået tempoet ned. Få mindsket det følelsesmæssige og mentale stress, som pt. har et stærkt tag i dig. Dernæst at du tilegner dig værktøjer, som giver dig adgang til, at du er i stand til at mærke dig selv. Hvilket vil sige, genvinde en svunden balance du har haft for en del år tilbage. Meditation, tai chi, healing og healingsmassage kunne være nogle praktiske bud. Umiddelbart kunne det være hensigtsmæssigt, at du i en periode får professionel hjælp til at genvinde balancen. Hen på sommeren vil du opleve, at livet bliver lettere. En del af de grå skyer i dit liv vil forsvinde. Fat mod. Men husk ændringen kommer inde fra og såfremt du går aktivt ind i egen forvandling. På med vanten.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Kære Erlinng

Jeg fik sidste år en ring af min kæreste, desværre er den blevet væk for mig og det er jeg frygtelig ked af. Kan du se hvor den befinder sig, så vil jeg blive meget glad?

På forhånd tak.

Varme hilsner
Vædderen

Svar

Kære Vædder

Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Sikke en historie. Umiddelbart ser det ud til, at den befinder på bopælen. Et mørkt sted, hvor du normalt ikke ville lede. Undersøg stole, sofaer, senge o. lign. Altså afkroge af disse møbler.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng

jeg har 2 ting der bliver ved med at fare rundt i mit sind og jeg føler, at det dræner min energi og gå-på mod. Så jeg håber du kan hjælpe.

1. Min kæreste og jeg har planer om at flytte sammen. Det medfører, at min datter og jeg skal flytte 130 km. nordpå. Spørgsmål - vil vi blive lykkelige og vil min datter kunne magte det at flytte?

2. min datter har nogle koncentrations problemer i skolen 0. klasse, vi skal til børnelæge for at undersøge evt. ADHD og ADD. Spørgsmål - hvordan vil det gå min datter fremover?

Jeg håber på svar
knus fnuggi

Svar

Kære Fnuggi

Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Umiddelbart vil det gå fint med at flytte sammen. Dog bør det gå i et stille og roligt tempo, således din datter kan følge med. Her vil det være vigtigt at tale med hende om det. Ikke på den måde, at det kan diskuteres - for her er det jo de voksne som er ansvarlige. Vedr. din datter kunne det være hensigtsmæssigt at være opmærksom på teorier, der er omkring integration af hjernehalvdelene igennem sansemotorisk leg/idræt. Hvorved din datter stimuleres mere til at kunne være ”i sig selv”. Ligeledes har din datter en side, hvor hun er god til at udtrykke sig kropsligt. Derfor er det hensigtsmæssigt, at hendes bevægeapparat stimuleres mere. Hertil kommer at lære hende at arbejde med sit åndedræt, hvorved hun bliver bedre til at mærke, når tingene bliver for meget. Naturligvis forgår de voksne som eksempler, ved at bevare begge ben på jorden og sætte de nødvendige grænser. Held og lykke med tingene

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Kære Erlinng

Syntes jeg er gået fuldstændig i stå og føler tiden bare forsvinder og livet er blevet trist og gråt. Jeg føler mig meget svigtet af det, der skulle have været en kæreste, til trods for at jeg har følt, at jeg har hjulpet ham så meget uden han udviser nogen taknemmelighed, andet end at bryste sig!

Men jeg føler mig bestemt også meget følsom, udnyttet, ensom og rundt på gulvet. Jeg har brug for et "hint" til at komme videre med mit liv. Og mit helbred syntes også at skrante, men jeg tror selv, at det skyldes, at jeg pt. er gået i stå. Har du et bud på, hvad mit livs opgave er, da vi jo alle er her af en eller anden grund?

Tager jeg fejl, hvis jeg mener at jeg ikke er kommet over min mors rejse til den åndelige verden?

Jeg takker for din brevkasse, den har hjulpet mig før.

Med kærlig hilsen
Helle

Svar

Kære Helle

Tak for din mail. Kunne jeg svare dig på, hvad din livs opgave i en overordnet betydning kunne være, ville jeg gerne gøre det. Men ser du, dette afhænger naturligvis fuldstændig af de valg, du træffer i dit liv. Hvilket jo reelt set er dit ansvar. Da vi jo alle er i Livet Skole. Lær at respektere dig selv og behandl dig selv med den værdighed, som du fortjener. Der er ingen grund til at modtage dagens utaknemmelighed fra din kæreste! Derfor kunne det være hensigtsmæssigt, at du bevilger dig selv tid og energi på indsigt i dig selv sammen med ligestillede indenfor det område, der hedder spirituel udvikling. Hvorved du lytter til dit hjerte og med tiden taler med og fra dit hjerte. Udgangspunktet er, at du bliver bevidst om de ressourcer, du har til rådighed hos dig selv. Ergo - kraften kommer indefra, hvilket du egentlig godt ved. Og ja, der er forsat en sorg i forbindelse med din mors død. Hun byder erindre om betydningen af at have lyse blomster hos sig i glædens tegn. Din moder lever jo forsat i ånden hos dig. Helle, der er tale om et radikalt kursskifte. Vel og mærke med en stor indsats fra din side.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng

Jeg har i 2008 været igennem en masse prøvelser. Men da enden på alt blev en separation, tog det de sidste kræfter fra mig. Manden jeg har levet med, sender mig stadig blandede signaler og jeg ved ikke, hvad jeg skal forholde mig til. Jeg elsker ham højt, men det har også været hårde tider med ham. Har vi en fremtid?
Angående fremtid, får jeg lov til at videreuddanne mig og komme til at beskæftige mig med det jeg ønsker?
Jeg håber virkelig du kan hjælpe mig her.

Mvh Skytten

Svar

Kære skytte

Tak for mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Om det bliver jer to, afgør I jo egentlig selv. Men for dit vedkommende bør du sige time out for en god periode. Hvilket vil sige 3 - 6 mdr. Hvor det naturligvis er vigtigt ikke at have en reel kontakt. Her er det vigtigt, at du finder ind til kernen i adskillelsen mellem jer. Der mangler forsat en erkendelse fra din side i relation til, hvorfor det gik i stykker. Vær derfor meget opmærksom på, at du ikke laver nye kompromiser på et gammelt forhold, der ikke eksisterer. Samtidigt - oplev den smerte du forsat har i dig efter bruddet. Når han sender uklare signaler, kan du ikke bruge dette til noget. Derfor fred dig selv for en periode. Du vil i løbet af 4 til 7 mdr. kunne forstå bruddet bedre og dermed erkendelsen af dette. Husk min ven ikke lave et kompromis på et kompromis - den ægte vare, tak

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng

Jeg håber rigtig meget, at du kan hjælpe mig.
Jeg har igennem de sidste 12 år været igennem en hård periode i mit liv. Hvor arbejdet med fortidens traumer satte mig i tilstand af depression og social angst.
Har fået det bedre. Men er kommet på førtidspension for 3 år siden og er meget ensom/alene uden netværk.
Kan du fortælle om jeg kommer fri og møder mine sjælevenner??
Hvornår møder jeg den mand, der er rigtig for mig at følges med??
Jeg har en stor gæld og ønsker at komme fri af den boligsituation jeg er i, men hvordan kommer jeg det uden penge nok - Kommer jeg fri af denne bolig jeg er i nu?? Hvornår??
Jeg ser frem til dine svar med taknemmelighed for dem.

Hilsen J.

Svar

Kære J.

Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Du stiller spørgsmål til en hel session. I den spirituelle boldgade kan vi sige, at du er startet en ny cyklus sidst i år 2008, hvor du vil opleve, at tingene ganske langsomt vil blive lettere og lettere. Her er det meget vigtigt at fokusere direkte på de konkrete problemstillinger du måtte stå i. Hen imod begrebet flow, hvilket vil sige, at du bliver nødt til at gå med energien og derved faktisk vil blive bedre til elske livet uden de store penge. De kan være rare at have, men det gør dig ikke lykkeligere af den årsag. Økonomisk vil der ske forbedringer om 9 - 24 mdr. Læs om begrebet flow og sæt dig ind hvad det betyder og du vil forstå disse linjer.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej (det bliver svært at gøre det kort)

Jeg er på et punkt i mit liv, hvor alt bare er ved at være nok. Jeg har været i kamp med kommunen i mange år pga. dårlig helbred. Min læge har ikke været til stor hjælp, tværtimod. Jeg har det dårligt fysisk ryg, bækken, haleben, mange smerter, hjertebanken, kan ikke tabe mig (hormonforstyrrelser) mm.

Men jeg vil høre, kommer der nogensinde en afklaring? Jeg er pt. sendt i et projekt i kommunen, som jeg ikke engang magter. Min kæreste og jeg har snakket om at gifte os og leve af hans løn, men jeg er ikke så meget for det, vil det være en løsning?
Og hvad med mit helbred bliver det bedre eller værre? Vil det være en hjælp at skifte læge eller skal jeg blive der, hvor jeg har nu? Og lige et sidste spørgsmål, kommer jeg nogensinde ned på min normalvægt igen?

Mvh. Skytten

Svar

Hej Skytte

Det fulde navn er redaktionen kendt. De fysiske ting, du giver udtryk for er en række ting, som er ophobet sig i en årrække på det følelsesmæssige plan. Det er vigtigt at forstå, at krop - sind og ånd hører sammen. Hertil kommer endvidere, at det enkelte menneske tager sig selv alvorligt - læs selvrespekt. Hvilket ligeledes handler om, hvad kan jeg selv stille op og hvad kan jeg selv gøre. Umiddelbart kunne det måske være en idé, selv at lave en realistisk liste over ting, du selv kan gøre noget ved. Altså ting, du kan gøre for dig selv. Vi mennesker har det mange gange sådan, at vi kan gribes af selvmedlidenhed. Hvilket kan være godt i kortere perioder, men bliver det vedvarende, er den ikke god. Den motion som du magter, ville være et godt sted at starte. Hertil kommer kosten. Undersøg konsekvenserne ved at gifte sig, set fra en økonomisk vinkel og svaret vil ikke være det bedste. Altså skytte - det kunne være en god ide at få skeen over i den handlende hånd. Husk intet er tabt - kom igen men i små skridt. God fornøjelse.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng

Jeg håber, du kan hjælpe mig til at komme ud af den zombietilstand, jeg befinder mig i. Der er intet, der glæder eller interesserer mig og mit helbred er helt i bund.

Samtidig har jeg svært ved at få andet arbejde, da andre mennesker fra start ikke bryder sig om mig. Jeg kunne godt lide at vide, hvad det er, der gør dette og hvad jeg selv kan gøre for at ændre dette.

Vil være meget taknemmelig for et svar, da jeg synes, det hele er håbløst.

Vædderen

Svar

Kære Vædder

Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Det handler meget om de signaler du udsender til din omgivelser - læs mennesker. Som det er nu, udsender du signaler bevidst/ubevidst der hedder, lad mig være i fred, selvom det ikke er dit ønske. For at du for alvor kan komme videre, bør du tilegne dig værktøjer, der gør at din selvtillid og selvrespekt forstærkes væsentligt. Overvej om arbejdet med healing ikke kunne være en vej for dig. Læs om filosofien inden for Reiki healing, dernæst overvej at lade dig indvie som Reiki kanal. Overvej endvidere lidt lysere elementer i din tilværelse. Der er en tendens til, at alt på en eller anden måde gøres alt for alvorligt. Undgå selvironi og sarkasme omkring dig selv, når du taler til andre mennesker. Det er ikke let, men med tiden vil du opleve, at det vil gøre en forskel. Du kan med fordel få disse ting uddybet hos en clairvoyant, tarotlægger, astrolog eller håndlæser. Der kan gives yderligere værktøjer til dig på denne måde. Kom i gang kære vædder.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Kære Erlinng

Jeg er netop startet i en faglig ledende stilling på et ældrecenter. Der er på stedet en dårlig stemning og modvilje til forandring. Der er de personaler, der kunne tænke sig udvikling og inspiration og de, hvor alle ting bliver gjort fra myre til elefant, hvilket kan virke hæmmende i mit univers. Men naturligvis vil jeg være imødekommende overfor deres kultur her på stedet. Der gik jo ikke andet en måned, så havde jeg allerede sagt noget som de opfattede meget negativt, men det havde aldrig været min intention, naturligvis. Der er et fagligt selvforsvar eller sårbarhed, som jeg respektere, men det er ikke sundt for en god faglig dialog. Vi kommer jo aldrig videre, hvis vi hele tiden skal gå på listefødder. De er vant til at lederen før mig var meget for kontrol og meget strid. Men jeg er fuldstændig modsat. Jeg ønsker sådan, at vi får inspiration og fagligheden frem. Hvordan skal jeg gribe det an således, at jeg kan bidrage med noget konstruktivt? Der er en forstander på stedet som snart er ved at tabe pusten, indimellem, som han siger, opfatter han det som en børnehave! Hvordan kan vi gøre noget ved det?

Tak på forhånd, hvis du vælger at se på min sag.
Venligst H.

Svar

Kære H.

Tak for din mail. At komme til en ny arbejdsplads som leder er meget ofte svært, da du støder ind i HR. PLEJER. Det kunne være hensigtsmæssigt, at du nøje overvejer, hvad din strategi er og hvordan den går i pædagogisk overensstemmelse med institutionens. Her handler det ligeledes om at medarbejderne vænner sig til din stil - der tilsyneladende er anderledes. Naturligvis vil du møde modstand. Kunsten er jo dernæst at vise vejen som rollemodel og handle ud fra den måde, som du mener, er rigtig. Her bør du nok sætte en deadline for dig selv med hensyn til, hvor længe du vil give implementeringen af nye tiltag. Overvej og drøft med de øvrige ledere muligheden for reelle temadage. Vel at mærke, hvis du har oplevelsen af, at deres udsagn er oprigtige og de vil sætte handling bag. Overvej din situation nøje, kære H.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erling

Jeg er blevet kontaktet af min allerførste store kærlighed, vi var meget forelskede i hinanden for 27 år siden! Vi oplever igen den samme utrolige følelse af samhørighed og kærlighed til hinanden som dengang for 27 år siden - tændte øjeblikkeligt hinanden på alle planer. Mit spørgsmål er: Har vi en eller anden form for kærlighed til hinanden, der transcenderer tid og sted eller handler det mere om timing, 'alderspanik', noget vi begge savner i vores nuværende forhold etc.? Vi har ingen planer om at forlade vores respektive partnere eller hverdag, men har besluttet at mødes. Vil jeg være i stand til at bibeholde kontakten til ham og bruge den glæde og lethed han giver mig og samtidig kunne blive i mit nuværende ægteskab? Eller vil det gøre det svært for mig at have begge dele i mit liv? Han bor i udlandet, så vi er indtil videre 'kun' på telefon og skype.

Mvh. Mina

Svar

Kære Mina

Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Tag den med ro og se om I har samme intensitet om ca. 3 mdr. Og spørg gerne dig selv, hvordan det kunne være, at det ikke gik dengang for 27 år siden.

Vi har alle i disse sammenhænge en tendens til at glemme skyggesiderne

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Spørgsmål til Erlinng

Hej Erlinng
 
Jeg vil gerne vide om jeg har evner inden for det spirituelle da jeg tit kan forudsige noget der vil ske
Jeg vil også gerne vide om jeg er vokset op hos mine rigtige forældre. Da der er så mange ting der ikke føles rigtig. Har altid følt at der var noget der ikke passede.
Hilsen Gitte

Svar

Hej Gitte

Tak for din mail. Evnen til at fornemme ting er til stede hos dig. Her er det vigtigt at skelne mellem ting som går på dig selv, hvor du selv er involveret. Altså med dig selv som en form for hovedperson, da taler vi primært om intuition. Er det i forhold til andre mennesker, er der tale om clairvoyance. Vedr. dit sidste spørgsmål hører det ikke hjemme i en brevkasse. Dels at etiske årsager og dels vil det krævende en anderledes udredning som ikke er muligt her. Derfor søg evt. en clairvoyant/medie på dette spørgsmål, da det fylder en del hos dig.

Med venlig hilsen

Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer


Profil Erlinng Chriistensen

Erlinng Chriistensen er leder af og daglig underviser på Centret for Spiritualitet i København. På centret udbydes clairvoyance- og medieuddannelse, healeruddannelse, tranceuddannelse, reikihealeruddannelse samt trancehealing og regressions moduler. Derudover uddannelsesmoduler, hvor man bl.a. kan træne sine psykiske evner.
Erlinng har endvidere egen praksis, hvor han tillige udbyder individuelle clairvoyancer, reikihealing, trancehealing, Inkahealing, regression samt samtaleterapi m.v.
Klarsyn, foredrag og workshops afholdes sideløbende flere steder i Danmark.
Igennem adskillige år har han virket som medie og clairvoyant ved klarsynsdemonstrationer og uddannelsesmoduler rundt omkring i Danmark og i senest i England.
Har deltaget på KROP-SIND-ÅND Helsemesserne og Mystikkens Univers i en årrække, både som medium ved klarsyn og ligeledes med studerende fra Centret for Spiritualitet. Endvidere deltaget i flere tv-programmer.
I 2004 mødte han det internationale anerkendte medie Billy Cook, som er blevet en god ven. Han introducerede Erlinng til S.A.G.B. (Spirit Association of Great Britain), som Erlinng har gæstet som medie flere gange. Siden januar 2005 har han arbejdet i England, som medie og clairvoyant. Dette i flere spiritistiske kirker samt på forskellige clairvoyance og healings-centre. På disse ture laver han, klarsynsdemonstrationer, workshops med mediumship, samt individuelle sittings. 
Sideløbende arbejder Erlinng som medie i Danielskirken, en spiritistisk kirke, i København.

CV

Uddannet friskolelærer, har været ansat som narkobehandler i Københavns Kommune og i HS indenfor psykiatrien – som henholdsvis lærer og pædagog.
Uddannet clairvoyant rådgiver hos Gjertrud Berlon, trancehealer på Sir Arthur Findley Collage, reikilærergrad samt Inkahealer ved 9stjernen på Møn og senest uddannet foredragsholder og lærer i åndsvidenskab fra Kosmos Centret.

Redaktør på www.alterne.dk
Medlem af clairvoyantforeningen og SAB

Se mere på www.erlinngchriistensen.dk

DanInfo Messerne - Sepstrupvej 67 - 8653 Them - Tlf. 86 86 93 55
E-mail messer@daninfo.dk