Af Hanne Oustrup, Orø Urtehave
Salvie (Salvia officinalis)
Salvie har en skarp, bitter, astringerende (sammentrækkende) smag. Den egner sig som krydderi til kød og fiskeretter. Da jeg er vegetar har jeg ikke de store erfaringer med Salvies anvendelse som krydderi.
Men hør blot hvad en gourmet skriver: De friske eller tørrede blade egner sig især til fåre- og lammekød, kalvekød, fisk (ikke mindst ål), hakket kød og fjerkræfyld.
Friske salvieblade smager dejligt til farseret kalvebryst, til svinekoteletter og som drys over braserede kartofler.

Som lægeplante er Salvie uundværlig i Husapoteket. Den bruges som mundskyllemiddel og som gurglevand til halsen. Så snart der er irritation ved tandkødet eller blistre i munden er Salvie et uforligneligt remedie. Paradentose opstår ofte som led i manglende tandhygiejne. Det er derfor en god idé, hvis man har anlæg til paradentose eller et udbrud under den kritiske grænse på 5 mm, dagligt at skylle med Salvie.
Ved "ondt i halsen" er Salvie ligeledes uforlignelig. Så snart man mærker den mindste kradsen i halsen går man i gang med at gurgle med Salvie.
Personligt har jeg forhindret mange halsbetændelser i at blive alvorlige ved at gurgle halsen. Jeg blander Salvie (Salvia officinalis) med Myrra (Commiphora mol mol) og muligvis Farvebælgrod (Baptisaia tinctoria) for at få et kraftigere middel. De findes alle som tinkturer, d.v.s alkohol udtræk af planterne.
Salvie har endvidere en østrogenlignende effekt, så den kan anvendes som urteté af kvinder i overgangsalderen. Men vær varsom, hvis du har megen uro og hører til en slank, lidt "nervebetonet" type, for så vil Salvie med bitterstoffer ikke være gavnlig.
Orø Urtehave
ORØ URTEHAVE - din have med helbredende urter eller - englenes have på Orø drives af en forening med frivillig arbejdskraft.
Formålet med haven er at være en plantebank: at få det størst mulige antal lægeplanter, krydderurter, snapseplanter og farveplanter til at gro i haven og bevare dem for eftertiden, at udbrede kendskabet til helbredende urter og skabe mulighed for den enkelte besøgende til at få kontakt til hjertets energi.
Det er sådan, at planter er mellemled mellem os mennesker og engleverdenen, således at samvær med planter automatisk lukker hjertet op og giver mulighed for kontakt til sjælen.
Du finder Orø Urtehave på adressen Langdal 5, Orø, 4300 Holbæk. Haven er åben fra 1. maj - 1. oktober alle dage fra kl. 10 - 17.
 |
Hanne Oustrup er uddannet sygeplejerske, healingsmassør, urtebehandler og medicinsk astrolog.
Hun har en klinik: Klinik ORØ URTEHAVE hvor hun giver Healingsmassage, urtebehandling alle former for astrologiske konsultationer og regression. Hun holder foredrag, kurser, meditations- og healingsaftener.
Se mere på www.langdal5.dk
| |