Af Karin Nikolajsen
Når jeg via clairvoyance ser ”lig i lasten”, som betyder, at bl.a. gamle livsmønstre som fortrængte barndomshændelser og traumer ”spøger”, anbefaler jeg Dr. Bachs blomsterdråber, da det ikke er medicin, men udtræk fra forskellige vilde blomster, som Dr. Bach opdagede.
 |
Dr. Bach
Han var selv tidligere læge (1886-1936), men fandt sit egentlige kald ved at hjælpe med blomsterdråberne. |
Der er 38 blomster, jeg kan arbejde med, idet jeg mener, der skal noget ”ind” for at ”opløse” tilstandene, og Bachs teori var også den, at sygdom er resultat af konflikt mellem sjæl og sind.
Der er eksempelvis blomster mod depression, angst, vrede, jalousi, afmagt, uønskede tanker, for meget selviskhed, manglende selvværd, indre smerte, hvor man ikke kan se lyset, men mørket, indre ensomhed, vanskelighed ved at træffe en beslutning.
Jeg kender blomsterne, men får også ”ned”, hvilke blomster der skal anvendes, ligesom jeg fornemmer/føler, pendulerer, måler ud, hvor mange dråber den pågældende skal have, hvorpå blandingen kan finde sted.
 |
Dråberne kan bl.a. påvirke øget indlæringsevne, give bedre hukommelse, da de fører til den højere bevidsthed eller sin sjæl, hvor man kan nå dertil, at man vedkender sig selv, som den man er og får frigjort negative energier til positive og dermed også øget vitalitet, idet man kan lære at elske sig selv og derved også give noget af den energi til Næsten. |
Det er ikke altid en dans på roser at gå den indre vej, da proces følger proces. Man kan bl.a. være mellem 2 energier eller udviklingstrin, som kan være en mellemtilstand, indtil der nås/findes en platform, hvor man føler sig befriet.
Man er ”tvunget” til selv at være aktiv deltager i processen, idet dråberne arbejder hen mod den indre stemme, som fortæller, vejen man skal gå og ønsker at gå.
Se mere på www.karinnikolajsen.dk