Spørg clairvoyance brevkassen...
 |
Du kan indsende et spørgsmål til Clairvoyance brevkassen, som besvares af Erlinng Chriistensen.
Hver måned udvælges 5-10 af de indsendte spørgsmål, som Erlinng besvarer ved hjælp af sine clairvoyante evner.
Du har i princippet mulighed for at stille spørgsmål om alt, du har på hjertet. For eksempel om jobsituation, valg af uddannelse, helbred, den udkårne, køb og salg af ejendom, børn, uforklarlige oplevelser m.v. |
Af etiske årsager stilles ikke ind på død og ulykke eller på andre voksne. Vedrørende børn gælder dette op til ca. det 14 leveår. Spørgeren skal være forælder eller på anden måde have myndighed.
Et brevkassesvar kan ikke erstatte en regulær clairvoyance, men give nogle gode input.
Send dit spørgsmål til messer@daninfo.dk Det er vigtigt, at du skriver dit fulde navn, for at Erlinng kan tune ind på dig. Her på siden vil det kun være dit fornavn eller et "ønsket navn", der vil fremgå.
Se mere om Erlinng på www.erlinngchriistensen.dk
|
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng!
Først må jeg sige at, det er en super idé, at man kan prøve at skrive til jer, så jeg er spændt på, om du kan hjælpe mig med en enkelt lille ting som kan irritere mig.
Jeg står godt i mit liv, men jeg er usikker på min arbejdssituation. Det kan gøre mig så forvirret, for jeg kan mærke, at det måske er noget andet jeg vil. Men jeg ved ikke hvad. Og der er selvfølgelig mange, som har det på den måde. Men jeg vil 10 000 ting, men jeg kan ikke alle ting. Og jeg vil have noget som jeg bliver glad af og kan gøre andre glade. Jeg føler, at jeg skuffer mig selv, når jeg er på job og det kan jeg ikke holde til.
Jeg håber på, at du kan hjælpe mig lidt i den situation jeg er i.
Rigtig god dag til dig
Med venlig hilsen
Madeleine
Svar
Hej Madeleine
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. At ville mange ting, kan jo være en stor fordel. Dog ville det være bedst, om du ikke gør noget her og nu, men tager den lidt med ro. Hvad der kunne være en god idé, er at fokusere lidt mere på, hvad du kunne tænke dig at videreuddanne dig til. Du bør være opmærksom på, at rutineprægede arbejdsopgaver og funktioner vil kede dig. Og arbejde indenfor de pædagogiske og psykologiske områder kunne være et bud, et stykke ud i fremtiden.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej!
Jeg har spørgsmål til to emner.
1. Jeg synes, at min familie har været hårdt ramt af død og sygdom inden for de seneste 2 år - er lysere tider på vej?
Og vil jeg begynde at kunne forholde mig til min fars dødsfald - blive et gladere menneske igen?
2. Da jeg var yngre, så jeg tit ånder, som smilte til mig Ved du, hvorfor de gjorde det - hvis der var en egentlig årsag?
- Jeg blev dog oftest forskrækket, når de pludselig dukkede op og jeg har i dag ikke længere kontakt med dem.
Er der mulighed for, at jeg kan få en forbindelse med ånderne igen - og hvad kan jeg gøre for det?
Mange tak Ditte
Svar
Hej Ditte
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Der er perioder, hvor sygdom og dødsfald indenfor de nære rækker desværre overskygger hverdagen. Hvor det er vigtigt at få bearbejdet det savn (læs sorg) som tabet af et nært familiemedlem giver. Du er på nuværende tidspunkt kommet videre i din bearbejdelse af sorgen efter din far. Dog kunne du med fordel være i en krise/sorg gruppe og komme yderligere videre i dit liv. De mørke skygger er ved at lette om dig og dine. Har du ønsket og viljen til at genoptage kontakten til den åndelige verden, er dette muligt, men det bør være under vejledning, da åbningen bør komme stille og roligt. Således at du på sigt kan få glæde af denne gave, du er i besiddelse af.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng Chriistensen
Mit spørgsmål er at jeg sidste år i juni smed mine p-piller, fordi jeg selv mener, at jeg er klar til at få børn. Problemet er bare, at der ikke sker noget og det gør mig meget frustreret, fordi jeg meget gerne vil have en lille. Kan du se, hvorfor der ikke sker noget? Kan du også eventuelt se om min bror har det godt, hvor han er, han døde i 1997 og jeg savner ham meget, da han var den bedste bror i verden.
Med venlig hilsen
Michelle
Svar
Hej Michelle
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Med hensyn til p-pillerne vil det desværre forsat tage en rum tid, men bliv for alt i verden ikke frustreret - det kan du ikke bruge til noget.
Du kan overveje at tage zoneterapi og healing i anvendelse, for at sætte yderligere gang i processen. Samtidigt kunne det være en god idé, at du giver dig selv mulighed for at slappe mere af i kroppen, her kunne meditation være en mulighed, så dit hoved kan få lidt fred og ro ind imellem. Vedr. din bror bør du søge en individuel clairvoyance evt. et klarsyn, hvor muligheden for kontakt kunne være ganske god, hvilket dog kræver, at du lytter opmærksomt efter og markerer, når du har den oplevelse, at han er til stede.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Kære Erling
Vil høre om du kan fortælle mig, om der er en kæreste på vej til mig, som har de værdier jeg søger som ærlighed og loyalitet. Hvor findes han, hvor møder jeg ham og hvornår? Ved godt at tid, når det skal besvares, er svært, men er da lidt spændt på, om der skal gå mange år. Ved godt at kærlighed kommer når man er klar, men derfor kan man måske godt tænke lidt på, at der er en der er på vej
Med kærlig hilsen
Lisbeth
Svar
Hej Lisbet
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. At kærligheden kommer ud af det blå ved vi jo godt. Vær opmærksom på ikke at sætte for mange kriterier op, før du møder en kommende kæreste. Du kan komme til at overse flere potentielle emner. Du kan jo altid senere ”stramme grebet” omkring værdierne. Og samtidigt er det vigtigt, at du er en anelse mere synlig. Hvilket vil sige kontaktbar.
Sidst på sommeren går du mere ind i energien vedrørende en kæreste. Det vil sige energien vil være mere omkring dig. Et bud kunne være sensommeren. Muligvis en anelse tidligere i indeværende år. Held og lykke og god sommer.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng
Forleden mødte jeg en mand som jeg ikke har set i 25 år. Vi talte ikke sammen men fik øje på hinanden, mens vi sad på en cafe. Han var dengang min musiklærer og vi havde en helt speciel kontakt og han var nok min første rigtig store og uforløste forelskelse. Og da jeg så ham igen, var det som om at alle årene var væk og der ingen afstand var mellem os, og jeg blev meget berørt af hans varme og en energi han udstrålede.
Giv mig et spark og sig, at jeg skal glemme ham eller er der noget mellem ham og mig, der venter på at udvikles? Jeg har et indre billede af ham som en slags tvilling - men måske det er på et hjerteplan eller i mere spirituel forstand.
Ingen anden mand har vist gjort samme indtryk på mig… så det var en mærkelig oplevelse.
Hilsen
Charlotte
Svar
Hej Charlotte
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Svaret er simpelthen - kom videre. Hvad du oplever, er en stærk fascination for år tilbage. Disse oplevelser sidder i alle menneskers underbevidsthed. Mødet med den mand har genaktiveret denne oplevelse. Der er ikke noget at bygge på nu, naturligvis undtaget nostalgien.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng
Jeg kan se at mit spørgsmål er blevet besvaret hvilket jeg er meget taknemlig for. Dog gav det mig en form for utryghed om det vil være farligt for mig at få et barn til?
Grunden stil min sterilisation var at jeg ikke ville have spiral og de sagde at jeg havde mulighed for at få det lavet nu hvor jeg stod overfor et planlagt kejsersnit
Jeg står nu overfor en refertilisation som min læge har henvist mig til, hvilket jeg er taknemlige. Så spørgsmålet er nu Vil den lykkes og kan mit ønske om en et barn mere lykkes. (det er helt ok at det først er om et par år)
Jeg takker inderligt for din hjælp og håber du vil svare mig
Knus
Anja
Svar
Hej Anja
Tak for din feed back og din mail. Der er altid en risiko ved livet. Vi kan frygte at komme til skade i trafikken eller få en alvorlig livstruende sygdom. Hvilke risici der er ved denne operation, vil lægerne fortælle dig. De er eksperterne. Der er mulighed for et barn om en rum tid. Sandsynligvis i løbet af nogle år. Men er det et reelt ønske hos jer? I har jo børn. Men afvent situationen en tid. Vær opmærksom på om din krop vil få for lidt ro i forbindelse med operationen.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng
Jeg er en 54 årig kvinde som igennem flere år har haft det meget dårligt på grund af utroskab fra min mand og en arbejdskollega. Jeg føler ikke jeg kan komme videre. Jeg får lykkepiller og nervepiller på grund af det som er sket. Jeg er begyndt at se ham igen, men er i tvivl, om det er fornuftigt. Han vil ikke skilles fra mig og siger han ikke har kollegaen mere, det er slut. Det jeg vil bede om din hjælp til, er om du kan fortælle mig, om jeg kan stole på ham. Jeg er selv i tvivl og kan ikke holde ud at føle mig besat af en konstant fantasi om ham og hende. Min datter siger, at jeg ikke må se mine børnebørn, hvis jeg har forbindelse med ham. Jeg beder dig så inderligt om, at du vil hjælpe mig og svare mig.
Med venlig hilsen
Susanne
Svar
Hej Susanne
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Jeg må af etiske årsager ikke svare på om din mand har stoppet sin utroskab. Men det kunne være en rigtig god idé at søge udvidet psykologbistand. Således at du kan få det bedre med tiden. Dog er oplevelsen, at dette vil kræve professionel hjælp. Så du kan få stoppet, hvad du kalder fantasi. Med tiden vil du få det bedre og se dine børnebørn, men det vil kræve professionel hjælp i en udvidet form. Samtaler med lægen/psykiater er ikke nok. Se om du kan få vendt din situation. Efteråret vil du opleve som væsentligt lysere, dog igen, det kræver handling fra din side.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej
Jeg har set på nettet, at jeres brev kasse kan besvare spørgsmål om fremtiden. Mit spørgsmål er ganske enkelt, om mit forhold til min kæreste vil bestå og hvis det gør det, om vi så får et fælles barn?
Janni
Svar
Hej Janni
Tak for din henvendelse. Det fulde navn er redaktionen kendt. Om vi besvarer spørgsmål vedrørende fremtiden er så meget sagt - det er mere hvilke muligheder det enkelte menneske har. Alt beror på det enkelte menneskes valg inklusiv dit valg i forbindelse med kæreste. Du bestemmer jo selv. Men for at et kæresteforhold kan fungere optimalt, må begge parter være engageret ellers vil det kun blive til et venskab. Hvilket da er fint, såfremt dette måtte være ønsket. Du må ligeledes beslutte, om han er den rette til dit barn, som vil komme senere. Husk det er lige som en ”suppe” der skal passes hele tiden, for at få den gode smag frem og vedligeholde den. Der er gode muligheder i dit forhold, men husk den intime del en anelse mere. Valget vil til enhver tid være dit valg og ansvar.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Spørgsmål til Erlinng
Hej Erlinng
Kan du sige mig om jeg kommer til at arbejde i et studie professionelt?
Finder jeg en ny kone/kæreste?
Hvor er jeg på vej hen i livet?
på forhånd tak for svaret
mvh skytten
Svar
Hej Skytte
Tak for din mail. Det fulde navn er redaktionen kendt. Muligheden for at kunne arbejde i et studie professionelt, er tilstede i løbet af et år til to. Men det kræver, at du er lidt mere pågående i jobsøgningen på dette felt. Samtidigt mangler der noget rutine, men det vil komme. Der vil med tiden være en kvinde ved din side. Men det er vigtigt at give tid, da du umiddelbart ikke helt er på plads til en ny partner - en kæreste er der gode muligheder for igen om en tid. Derfor vær tålmodig. Dit sidste spørgsmål vil jeg bede dig henvende til en clairvoyant med, da det vil være alt for omfangsrigt til en brevkasse. Dog kan siges at de næste fem til syv år, vil der ske en række forandringer, hvor det er vigtigt, at du husker børnene. Held og lykke, samt en god sommer.
Med venlig hilsen
Erlinng Chriistensen
Internationalt medie, clairvoyant og healer
Profil Erlinng Chriistensen
Erlinng Chriistensen er leder af og daglig underviser på Centret for Spiritualitet i København. På centret udbydes clairvoyance- og medieuddannelse, healeruddannelse, tranceuddannelse, reikihealeruddannelse samt trancehealing og regressions moduler. Derudover uddannelsesmoduler, hvor man bl.a. kan træne sine psykiske evner.
Erlinng har endvidere egen praksis, hvor han tillige udbyder individuelle clairvoyancer, reikihealing, trancehealing, Inkahealing, regression samt samtaleterapi m.v.
Klarsyn, foredrag og workshops afholdes sideløbende flere steder i Danmark.
Igennem adskillige år har han virket som medie og clairvoyant ved klarsynsdemonstrationer og uddannelsesmoduler rundt omkring i Danmark og i senest i England.
Har deltaget på KROP-SIND-ÅND Helsemesserne og Mystikkens Univers i en årrække, både som medium ved klarsyn og ligeledes med studerende fra Centret for Spiritualitet. Endvidere deltaget i flere tv-programmer.
I 2004 mødte han det internationale anerkendte medie Billy Cook, som er blevet en god ven. Han introducerede Erlinng til S.A.G.B. (Spirit Association of Great Britain), som Erlinng har gæstet som medie flere gange. Siden januar 2005 har han arbejdet i England, som medie og clairvoyant. Dette i flere spiritistiske kirker samt på forskellige clairvoyance og healings-centre. På disse ture laver han, klarsynsdemonstrationer, workshops med mediumship, samt individuelle sittings.
Sideløbende arbejder Erlinng som medie i Danielskirken, en spiritistisk kirke, i København.
CV
Uddannet friskolelærer, har været ansat som narkobehandler i Københavns Kommune og i HS indenfor psykiatrien – som henholdsvis lærer og pædagog.
Uddannet clairvoyant rådgiver hos Gjertrud Berlon, trancehealer på Sir Arthur Findley Collage, reikilærergrad samt Inkahealer ved 9stjernen på Møn og senest uddannet foredragsholder og lærer i åndsvidenskab fra Kosmos Centret.
Redaktør på Mystikkens kanal på: www.netnaturdoktoren.dk
Medlem af clairvoyantforeningen og SAB
Se mere på www.erlinngchriistensen.dk