Ro i nervesystemet 24/7 med energimedicin-øvelser

Foredrag v. Helle Byskov Jensen
Fredag kl. 14.00 – 14.45 i lokale Camilla Martin i Idrættens Hus – følg de røde pile på gulvet

Ved du, hvordan du kan skabe flow i din energi 24/7? – Nej? Så vær gerne med til mit foredrag, hvor du får en introduktion til energiarbejde og vagus nerven.

Omdrejningspunktet i foredraget er at få viden om og at afprøve det at berolige nervesystemet ved at skabe flow i din energi. Så vi vil sammen lave skønne og effektive øvelser, som ganske enkelt udføres ved brug af hænderne. Øvelserne er både lettilgængelige og diskrete, og kan dermed laves hvor som helst og når som helst. De tager både udgangspunkt i meridianbaner fra akupunktur og den 10. hjernenerve, vagus nerven.
Jeg viser dig nogle af mine favoritøvelser, som jeg bruger, når jeg fx har travlt og har brug for et godt flow i min energi. Og jeg viser dig nogle af de øvelser, jeg bruger for at få en bedre nattesøvn.

Du får sikkert også en favoritøvelse! For din krop elsker, når den mærker, du vil samarbejde. Den går dig i møde og begynder at opløse blokeringer i din energi

Helle Byskov Jensen

Qigong har været min vej helt ud af alvorlig stress og angst, tilbage til mig selv og min naturlige livsglæde.

Jeg elsker at hjælpe andre med at finde balancen mellem krop og sind ved at få opmærksomheden ned i kroppen med Qigong-helsebevægelser og energiøvelser. Det er så meningsfyldt et arbejde for mig, fordi vi healer og får mere energi på en sund og naturlig måde. Og når vi kan gøre det ved at øge kropskontakten og skabe flow af energi, så falder sindet til ro. Jeg nyder selv, at jeg nu kan justere min energi når som helst. Og at kropskontakten gør det nemmere at balancere mit sind – det giver mig indre styrke.

Jeg er certificeret Qigong-instruktør fra Vibeke Fraling Qigong Academy, foredragsholder og indehaver af tjigong.

Derudover har jeg undervisningserfaring fra gymnasiet. Find mig på Facebook og www.tjigong.dk.